Pokyny k údržbe oblečenia a obuvi

OŠETROVANIE A ÚDRŽBA ODEVOV

Preklad zloženia (zaradené podľa abecedy):

Acrylic – akryl, Breathable – priedušný, Cotton – bavlna, Elastane – elastan, Fabric – tkanina, Fiber – vlákno, Lyocell – silné syntetické vlákno, Mesh – sieťovina, Nylon – nylon, Odour resistant – odolný voči zápachu, Polyamide – polyamid, Polyester – polyester, Spandex – spandex, Teamed – spojený, Viscose – viskóza, Wool – vlna

Pri zakúpení jednotlivých druhov odevov a pred ich samotným používaním je veľmi dôležité sa dôkladne oboznámiť so spôsobom ich ošetrovania, aby sa v maximálnej miere predišlo strate ich funkčných vlastností, čo priamo súvisí s činnosťou pre ktoré sú odevy určené. Jednoducho je nevyhnutné vykonávať starostlivosť podľa odporúčania výrobcu, ktoré je znázornené jednotlivými symbolmi (vid. tabuľky nižšie) a naozaj ich používať na činnosť na ktorú sú určené, tz., nepoužívame napr. bežecké oblečenie na prácu na stavbe, alebo v lese a pod.

Základné odporúčania pre starostlivosť o funkčné oblečenie

Termoprádlo - môžete prať v pračke pri zvolení šetrného programu na vlnu, syntetiku alebo ručné pranie, čím zabránite jeho nadmernému mechanickému opotrebeniu. Bubon pračky plňte len do polovičky.

Funkčné oblečenie - perte na 30oC, maximálne na 40 oC, podľa označenia na výrobku. Vlna sa pri vysokých teplotách zráža a dochádza k plstnateniu tenkých vlákien. Používajte prací prostriedok na vlnu a syntetiku, ktorý je jemný a obsahuje prírodný tuk lanolin. Funkčné oblečenie neperte s odevmi, ktoré majú kovové časti (rifle, mikiny a bundy so zipsom). Oblečenie s kovovým, ale aj suchým zipsom vždy zapnite, aby nedošlo k mechanickému poškodeniu vlákna.

 Samozrejme môžete ho prať aj ručne. Prací prostriedok najskôr rozpustite v nádobe s vodou a následne oblečenie vložte, nechajte chvíľu namočené, prepláchnite a vyžmýkajte. Potom prepláchnite v čistej vode a opätovne vykrúcajte.

Vlnené funkčné oblečenie - nevyžaduje časté pranie. Vlákno vlny Merino je prírodne antibakteriálne a tak neviaže na seba zápach. To znamená, že je vhodné aj na niekoľko dňové outdoorové aktivity. Toto oblečenie stačí vyvetrať vonku na šnúre, alebo len doma na stoličke, prípadne ho len ručne prepláchnuť vo vlažnej vode. Prírodné vlnené oblečenie vydrží oveľa dlhšie svieže a bez zápachu než oblečenie z bavlny, či polyesteru. Pri ručnom praní svetru, či tričkla, ktoré obsahuje vlnené vlákno z Merina, tričko ani sveter nežmýkajte v rukách, došlo by k poškodeniu vlákna vlny.

Nepoužívajte aviváž a iné zmäkčovadlá, pretože znehodnocujú funkčné vlastnosti syntetického aj vlneného oblečenia. Vlákno z ovčej vlny je štrukturované a duté. Aviváž štruktúru oblepí a poškodí termoizolačné vlastnosti, ako aj jej schopnosť odvádzať vlhkosť. V žiadnom prípadne nepoužívajte bielidlo.

Vlnené a syntetické oblečenie nesušte v sušičke. Samo na vzduchu schne veľmi rýchlo. Nesušte ho však v blízkosti zdrojov priameho tepla – radiátor, oheň atď.

Funkčné oblečenie nežehlite, po vypraní len vyveste. Vlnené vlákno je tvarovo stále, prirodzene elastické a nekrčivé, takže napr. po vytiahnutí z kufra ho stačí dať na ramienko prípadne prevesiť cez stoličku.  

Dodržiavaním vyššie uvedených odporúčaní výrazne predĺžite funkčnosť a životnosť vášho oblečenia.

Zavedené symboly pre ošetrovanie oblečenia:

OŠETROVANIE A ÚDRŽBA OBUVI

Preklad zloženia:

Upper – vrchný materiál, inner – vnútorný materiál, sole – podrážka, outsole - podošva, Leather – koža, textile – textilný materiál, Synthetic - Syntetický materiál, rubber – guma, Carbon, blown rubber – uhlíková, fúkaná guma, Suede – semiš, Cloudfoam midsole – vrchná pena medzipodrážky,

 

Preklad jednotlivých častí a vlastností obuvi:

Bounce foam – odrážacia pena, Boots durability – trvanlivosť obuvi, Cushioning – odpružený, Decoupled – oddelené, Disperse – rozptýliť, Drawcord lace – šnúrka so špičkou, Dual density – dvojitá hustota, Durable – odolný, Flex grooves – ohybné drážky, Folds – záhyby, Grips – priliehať, Heel stabiliser – stabilizátor päty, Chevron sole – chvostová podrážka, Chunky sole – podsaditá podrážka, Ignite foam – pálená pena, Impact – dopad / náraz, Insole – vložka do topánok, Inward – dovnútra, Knitted upper – pletený zvršok, Lace fastening – šnurovacie, Lightly padded tongue – ľahko vypchatý jazyk, Moulded rubber – lisovaná guma, Multipad – znásobená podložka, Ortholite insole – ortopedické vložky, Overlays – presahy, Placed lugs – umiestnené výstupky, Reinforced – zosilnený, Road – cestná obuv (pre tvrdý povrch), Shaped padded ancle collar – tvarovaný vypchatý golier kotníku, Subtle patterning – jemné vzorkovanie, Sung fit – pohodlný, Textured soleplate – textúrovaná podrážka, Trail – terénna obuv, Wicking lining – presakovacia/odvádzacia podšívka

Pri zakúpení jednotlivých druhov obuvi a pred ich samotným používaním je veľmi dôležité si uvedomiť, že ak chceme aby vám zakúpená obuv slúžila k vašej spokojnosti je potrebné venovať pozornosť jej ošetrovaniu a tím sa v maximálnej miere predišlo strate jej funkčných vlastností, čo priamo súvisí s činnosťou pre ktorú je obuv predurčená. Jednoducho je nevyhnutné vykonávať starostlivosť podľa nižšie uvedených odporúčaní a naozaj obuv používať na činnosť na ktorú je určená. Len pre ilustráciu, ak je obuv „waterproof“/vodeodolná, to neznamená, že obuv je vhodná na ryby pri chôdzi cez rieku, prípadne hlboké kaluže niekde na stavbe, ale len na chôdzu v teréne vo vlhkom nepriaznivom počasí (slabý dážď, mrholenie, hmla alebo len malá vrstva snehovej pokrývky). Majte to na pamäti a vaša obuv vám bude slúžiť oveľa dlhšie.

Ako už bolo povedané stav vašej obuvi naozaj záleží od správnej starostlivosti s ktorou treba začať už od momentu nákupu, čo znamená, že jej noseniu predchádza riadna impregnácia.

Impregnáciu vykonávame rovnomerne na suchú obuv s vhodným impregnačným prostriedkom pre daný typ kože alebo iného povrchu. Po jej realizácii treba počkať pokiaľ impregnácia vsiakne a následne ju opakujeme.

Impregnáciu vykonávame aj počas používania obuvi po každom mokrom čistení. Je potrebné dbať na to, aby impregnačné prostriedky boli v čo najvyššej kvalite a správnom zložení pre každý konkrétny druh materiálu a povrchu obuvi.

Druhy kože a starostlivosť

Jedná sa o kožu napr. kravy, ovce, kozy, ktorých štruktúra vlákien sa konzervuje pri garbovaní. Koža je najstarším materiálom na výrobu obuvi. Jej vlastnosti ako priedušnosť, prepúšťanie vodnej pary, odolnosť voči trhaniu, rozťahovanie a vrátenie do pôvodnej formy sú základnými atribútmi, že v obuvníckom priemysle je to najpopulárnejší a najviac cenený materiál.

Hladká koža

Jedná sa o kožu spracúvanú z vnútornej (lícovej) strany. Povrch môže byť hladký, ale aj bodkovaný s lesklou, ale aj matnou štruktúrou. Nie je príliš odolná voči vode, preto ju treba po použití v daždi vysušiť, vložiť napínacie výstuže na zachovanie tvaru a naimpregnovať.

Koža – nubuk a velur

Je to tzv. zrnistá koža. Nubuk je charakteristická krátkymi vláknami pripomínajúcimi povrch broskyne. Velur (nazývaný tiež „zamš“) má na vonkajšej strane jednotlivé elastické vlákna. Na dokonalé očistenie týchto povrchov je potrebná špeciálna kefka a samozrejme dôležitá je aj impregnácia.

Lakovaná koža

Je koža alebo syntetický materiál pokrytý lakom. Materiály tohto typu majú rôzne vzory, sú hladké, štruktúrované, krčené, metalické alebo len lakované. Tento typ povrchu čistite pomocou navlhčenej handričky. Obuv neimpregnujte z dôvodu straty lakovaného efektu.

 

Syntetické materiály

Tieto syntetické materiály spravidla imitujú povrch prírodnej kože. V danom prípade ošetrovacie prípravky neplnia svoj účel a tak odporúčame čistenie navlhčenou mäkkou hubkou.

Textilné materiály

V kombinácii so syntetickými materiálmi sú čoraz častejšie využívané na výrobu najmä športovej obuvi. Pre tento typ obuvi odporúčame vyčistenie suchou kefou a použitie sprayu pre daný materiál. Odporúčame tiež penové čističe, ktoré osviežia farbu. Obuv sa nesmie prať  v práčke. Pranie v práčke má veľký vplyv na zníženie životnosti jednotlivých materiálov, z ktorých je obuv vyrobená. Následný možný vznik poškodení, ktorý vznikol v dôsledku nesprávnej údržby, má priamy vplyv na možné zamietnutie  reklamácie.   Ak obuv zmokne treba použiť napínacie výstuže, aby nestratila tvar. Na obúvanie je vhodné používať obuvák.

 

Ako odstrániť ZÁPACH z obuvi, ktorá má textilný povrch

Nepríjemný zápach je priamy dôsledok prítomnosti húb a baktérií žijúcich vo vnútri tenisiek z potu a odumretej kože, ktoré noha zanechala. Tieto riziká môžete značne znížiť tak, že po každom behu tenisky vyvetráte a necháte vyschnúť alebo použijete antihubové spreje. Keďže huby a baktérie priam milujú organický odpad, budú sa snažiť v teniskách udržať a tak je treba tenisky z času načas vyprať. Perte tenisky v rukách v teplej, ale nie horúcej vode s neagresívnym saponátom, alebo mydlom.
Vaše tenisky budú nepoškodené a ako nové. Čo sa týka saponátu, nepoužívajte bielidlo, asi najlepšie bude organické mydlo prípadne detské mydlo.

So sušením sa neponáhľajte a nefúkajte na nich žiaden horúci vzduch. Nenechávajte ich schnúť na priamom slnku. Stačí keď tenisky necháte na suchom mieste a na niekoľko hodín naplníte starým novinovým papierom. Po vytiahnutí novín nechajte tenisky otvorené. Budú suché ešte pred ďalším behom.

Ako odstrániť PRACH z obuvi, ktorá má textilný povrch

Zbaviť sa prachu z textilnej obuvi je ťažšie, nakoľko jemný prášok už prenikol do vlákien a je už hlboko vo vnútri tkaniny. Ak pokračuje v behoch v takýchto teniskách, zrýchľujete proces obnosenia ich vnútra. Taktiež môžete byť viac náchylní na otlaky, každým krokom sa totiž do vnútra dostáva čoraz viac prachu, ktorý preniká do tkaniny tlmenia, ponožiek a pokožky. Prachu je teda potrebné sa zbaviť.

Ak už chcete tenisky prať.  Tenisky perte ručne. Tenisky čistite vyššie uvedeným spôsobom pre textilné materiály.

Ako odstrániť BLATO z obuvi, ktorá má textilný povrch

Niekedy je priam nemožné neskočiť do špiny, kaluže s blatom alebo sa vyhnúť behu po zablatenej ceste. Pokiaľ blato ostane iba na podrážke a po jej stranách, žiadny problém, blato oschne tenisky jednoducho obúchate a zbytok odpadne pri ďalšom behu. Ak blato prenikne do sieťoviny, zvyčajne sa nedostane do vnútra tkaniny. Ak sa tam aj náhodou dostane, neprenikne tak hlboko ako jemný prach. Najjednoduchšia cesta je nechať blato vyschnúť a potom ho jemne zotrieť (vid. čistenie obuvi z textilného materiálu). Ak aj niečo z neho zostane a tenisky vyčistíte vo vlažnej vode aj bez pridaného saponátu. Zvyšné drobné časti blata odstránite napr. starou zubnou kefkou. Tenisky sušte použitím novinového papiera a nechajte voľne schnúť.

Každá obuv má svoju životnosť a tá je významne ovplyvnená správnou starostlivosťou a ošetrovaním obuvi, ale aj jej používaním na účel na ktorý bola určená.  Súčasne je potrebné uviesť, že životnosť obuvi môže byť výrazne nižšia ako záručná doba na výrobné vady obuvi, napr. životnosť značkovej bežeckej obuvi je spravidla medzi odbehnutými 600—800 km, výnimočne 900 km a to sa týka aj drahých teniskiek v cenách nad 200 eur.

DOPRAVA ZDARMA nad 49€