Pokyny k údržbe oblečenia a obuvi
OŠETROVANIE A ÚDRŽBA ODEVOV
Preklad zloženia (zaradené podľa abecedy):
Acrylic – akryl, Breathable – priedušný, Cotton – bavlna, Elastane – elastan, Fabric – tkanina, Fiber – vlákno, Lyocell – silné syntetické vlákno, Mesh – sieťovina, Nylon – nylon, Odour resistant – odolný voči zápachu, Polyamide – polyamid, Polyester – polyester, Spandex – spandex, Teamed – spojený, Viscose – viskóza, Wool – vlna
Pri zakúpení jednotlivých druhov odevov a pred ich samotným používaním je veľmi dôležité sa dôkladne oboznámiť so spôsobom ich ošetrovania, aby sa v maximálnej miere predišlo strate ich funkčných vlastností, čo priamo súvisí s činnosťou pre ktoré sú odevy určené. Jednoducho je nevyhnutné vykonávať starostlivosť podľa odporúčania výrobcu, ktoré je znázornené jednotlivými symbolmi (vid. tabuľky nižšie) a naozaj ich používať na činnosť na ktorú sú určené, tz., nepoužívame napr. bežecké oblečenie na prácu na stavbe, alebo v lese a pod.
Základné odporúčania pre starostlivosť o funkčné oblečenie
Termoprádlo - môžete prať v pračke pri zvolení šetrného programu na vlnu, syntetiku alebo ručné pranie, čím zabránite jeho nadmernému mechanickému opotrebeniu. Bubon pračky plňte len do polovičky.
Funkčné oblečenie - perte na 30oC, maximálne na 40 oC, podľa označenia na výrobku. Vlna sa pri vysokých teplotách zráža a dochádza k plstnateniu tenkých vlákien. Používajte prací prostriedok na vlnu a syntetiku, ktorý je jemný a obsahuje prírodný tuk lanolin. Funkčné oblečenie neperte s odevmi, ktoré majú kovové časti (rifle, mikiny a bundy so zipsom). Oblečenie s kovovým, ale aj suchým zipsom vždy zapnite, aby nedošlo k mechanickému poškodeniu vlákna.
Samozrejme môžete ho prať aj ručne. Prací prostriedok najskôr rozpustite v nádobe s vodou a následne oblečenie vložte, nechajte chvíľu namočené, prepláchnite a vyžmýkajte. Potom prepláchnite v čistej vode a opätovne vykrúcajte.
Vlnené funkčné oblečenie - nevyžaduje časté pranie. Vlákno vlny Merino je prírodne antibakteriálne a tak neviaže na seba zápach. To znamená, že je vhodné aj na niekoľko dňové outdoorové aktivity. Toto oblečenie stačí vyvetrať vonku na šnúre, alebo len doma na stoličke, prípadne ho len ručne prepláchnuť vo vlažnej vode. Prírodné vlnené oblečenie vydrží oveľa dlhšie svieže a bez zápachu než oblečenie z bavlny, či polyesteru. Pri ručnom praní svetru, či tričkla, ktoré obsahuje vlnené vlákno z Merina, tričko ani sveter nežmýkajte v rukách, došlo by k poškodeniu vlákna vlny.
Nepoužívajte aviváž a iné zmäkčovadlá, pretože znehodnocujú funkčné vlastnosti syntetického aj vlneného oblečenia. Vlákno z ovčej vlny je štrukturované a duté. Aviváž štruktúru oblepí a poškodí termoizolačné vlastnosti, ako aj jej schopnosť odvádzať vlhkosť. V žiadnom prípadne nepoužívajte bielidlo.
Vlnené a syntetické oblečenie nesušte v sušičke. Samo na vzduchu schne veľmi rýchlo. Nesušte ho však v blízkosti zdrojov priameho tepla – radiátor, oheň atď.
Funkčné oblečenie nežehlite, po vypraní len vyveste. Vlnené vlákno je tvarovo stále, prirodzene elastické a nekrčivé, takže napr. po vytiahnutí z kufra ho stačí dať na ramienko prípadne prevesiť cez stoličku.
Dodržiavaním vyššie uvedených odporúčaní výrazne predĺžite funkčnosť a životnosť vášho oblečenia.
Zavedené symboly pre ošetrovanie oblečenia: