Zaujímavosti z histórie značky Adidas

Keď sa povie Adidas, azda každý vie o čo ide. Firma je svetoznámym výrobcom obuvi, módnych doplnkov a oblečenia prakticky každého druhu a radí sa k prosperujúcim módnym značkám s miliardovými ziskami. Čo však predchádzalo tomuto úspechu? A aké je poz

Zaujímavosti z histórie značky Adidas

Keď sa povie Adidas, azda každý vie o čo ide. Firma je svetoznámym výrobcom obuvi, módnych doplnkov a oblečenia prakticky každého druhu a radí sa k prosperujúcim módnym značkám s miliardovými ziskami. Čo však predchádzalo tomuto úspechu? A aké je pozadie spoločnosti s tromi prúžkami vo svojom logu?

Adolf Dassler – zakladateľ

Zakladateľom spoločnosti Adidas bol istý Adolf Dassler, obuvník, dizajnér a šikovný podnikateľ. Hoci menovanú firmu založil až v roku 1948, výrobe športovej obuvi sa venoval už od roku 1920. Bol vlastníkom viac ako 700 patentov a v roku 1925 vyrobil vôbec prvé, štupľami vybavené kopačky.

 

 

Gebrüder Dassler Schuhfabrik... či?

V prvopočiatkoch pracoval s Dasslerom aj jeho brat Rudolf, ktorý zastával funkciu obchodného riaditeľa. Bratia svoju firmu nazvali pomerne krkolomne - Gebrüder Dassler Schuhfabrik, čo sa dá preložiť ako „Továreň na výrobu topánok bratov Dasslerovcov“. Pre vzájomné nezhody sa však koncom štyridsiatych rokov minulého storočia rozišli.

Meno Dassler stojí aj za vznikom značky Puma

Zmena pomerov vo firme vyústila aj do zmeny jej názvu. Adolf najskôr preferoval Addas, registrácia tejto značky však bola zamietnutá, pretože spoločnosť s týmto názvom už existovala. A tak využil svoju prezývku (Adi) a Adidas (ADI DASler) bol razom na svete. A jeho brat Rudolf? Ten pôvodne chcel registrovať spoločnosť s názvom Ruda, no nakoniec prišiel s údernejším názvom – Puma... Uznajte, Puma tenisky znie lepšie ako Ruda tenisky, no nie?

Dva, tri alebo štyri prúžky budú Adidas?

Ikonické logo s tromi pásikmi dnes pozná každý. Málokto však vie, že Dassler ho nevymyslel, ale kúpil, a to až koncom štyridsiatych, respektíve začiatkom päťdesiatych rokov 20. storočia. Pôvodné logo s dvomi pásikmi bolo tabu, štyri pásiky boli priveľa a tri používala fínska značka topánok Karhu. Adi Dassler toto logo údajne kúpil za dve fľaše whisky a v prepočte 1600 €. Ďalší poznávací znak Adidasu, logo s trojlístkom, prišlo až neskôr.

 

Adidas vymyslel obuv do sprchy

Adidas dámske tenisky sú dnes stálicou v portfóliu značky, podobne ako gumené šľapky Adidas. Podnet k ich výrobe údajne prišiel od nemeckého národného futbalového mužstva. Činovníci, ktorí sa motali okolo „Nationalelf“ v 60-tych rokoch 20. storočia, chceli, aby reprezentanti nosili v sprchách a šatniach ľahkú, vzdušnú a „bezproblémovú“ obuv; prosto aby boli chránení od rôznych plesní a hubových ochorení, ktoré sa v týchto priestoroch vyskytujú. Výsledkom požiadavky bol model Adilette, ktorý sa predáva prakticky dodnes.

 

DOPRAVA ZDARMA nad 49€