Nakúpte u nás za 69 € a dopravu uhradíme my! 🤗

Pätná ostruha - aká obuv?

Charakteristika ostrohy na pätách: Ostrohy na pätách sú kostené spevnenia úponov väzov a svalov k pätnej kosti v chodidle alebo zriedkavejšie v úpone Achilovej šľachy. Bolesť v oblasti päty a pätnej kosti vzniká dlhodobým preťažovaním úponov väzov a svalov v danej oblasti. Pätná ostruha však môže vzniknúť aj v dôsledku chybného postavenia nohy pri chôdzi ale i v súvislosti s nosením nevhodnej obuvi.

Pri pätnej ostrohe päta bolí v mieste ostrohy, ploske alebo na jej vnútornom okraji, pohyby členku nie sú obmedzené a nie sú príznaky zápalu a opuchu mimo ostrohu na päteBolesť postihnutý cíti aj po záťaži v čase keď je noha už v pokoji.

Často na pätnú ostrohu trpia ľudia, ktorí v práci veľa stoja na nohách (predavačky za pultom) ale i ľudia, ktorí veľa chodia, či majú nadváhu. Po diagnostikovaní pätnej ostruhy postihnutí ľudia absolvujú rôzne druhy terapií ako napr. vodoliečba, ultrazvuková terapia, ožarovanie až po bolestivé operácie. Výsledky liečby bývajú u postihnutých rôzne a liečba často trvá pomerne dlho (nezriedkavo roky).

Ako teda zmierniť bolesť?  Samotní lekári automaticky predpisujú gelové vložky do topánok. Tie sa spravidla vkladajú pod pätu a majú tendenciu sa v topánke trochu posúvať, čo nie je ani najpohodlnejšie a niekedy zle vložená, či posunutá gelová vložka môže situáciu ešte zhoršiť – hrozí riziko zvrtnutia nohy, pádu, výronu.

Aká obuv je teda najvhodnejšia pre pätnú ostruhu? Lekári často povedia – tenisky. Ale aké tenisky? Nie su tenisky ako tenisky a ani značkové tenisky nepomôžu, ak neobsahujú v sebe vhodnú technológiu. Medzi najvhodnejšie (a bohužiaľ musíme hovoriť aj z vlastnej dlhoročnej skúsenosti a z poznania skutočne veľkého množstva obuvi) je možné odporučiť tenisky značky skechers s pamäťovou penou, najlepšie edíciu walk.

Pamäťová pena je pevnou súčasťou celej vnútornej časti obuvi a krásne nahradí akúkoľvek gelovú vložku. Päta má skutočne mäkký dopad, nárazy sú tlmené a skotočne to bolí menej.  Pomerne dobre sa päta cíti aj v obuvi nike, najmä v teniskách typu nike air max, tie však patria už medzi tenisky drahšej kategórie.

Na domáce nosenie odporúčame jednoznačne obuv crocs - najme modely crocs baya  s vyššou mäkšou pätou, ktorá krásne odpruží prenos  váhy na nohu a päta jednoducho bolí menej.


Nosenie vhodnej obuvi pôsobí terapeuticky nielen počas liečby pätnej ostruhy ale aj v čase, keď sa jej postihnutí človek zbaví. Pätná ostruha sa totiž môže vrátiť.Výrobcovia

© 2020 FAUST AGENCY s.r.o.
Používam e-shop MIBRON