Bežecké oblečenie a radosť z behu - alebo čo si obliecť aby to bolo super.
Beh nás môže doslova „naspídovať“. Behať môžeme kdekoľvek, kedykoľvek v každom ročnom období. Naozaj nevadí, či je zima, či teplo, či prší, fúka vietor alebo svieti slnko, stačí sa len adekvátne obliecť a obuť.
Súčasný trh ponúka obrovskú škálu športového oblečenia a obuvi vyrobených z rôznych materiálov. Spôsob spracovania a vhodná kombinácia týchto materiálov použitých na výrobu jednotlivých typov športového oblečenia a obuvi je to, čo najvýznamnejšie ovplyvňuje nie len pohodu z behu, ale aj samotnú výkonnosť. Ak neveríte, tak si skúste zabehnúť 5 km vo voľnom bavlnenom tričku, kraťasoch a obutí v bežných teniskách. Výsledkom bude prepotené oblečenie, ktoré sa na vás lepí a nepríjemne chladí. Nohy máte vytrasené, chodidlá boľavé možno aj odreté, nuž a taký pocit vám hovorí „už nikdy viac“. Na druhej strane s použitím kvalitného oblečenia a obuvi (nemusí byť to najkvalitnejšie a najdrahšie) zrazu zistíte veľký rozdiel a 5 km vám bude málo.
Ako teda dokážu ovplyvniť pocit z behu použité materiály? Pripravili sme pre Vás stručný prehľad:
- POLYESTER – samostatný alebo v zmesi s iným vláknom najpoužívanejší v športovom oblečení, nenasiakavý, antistatický, odolný voči UV žiareniu, poveternostným vplyvom, vysoká variabilita využitia (Polartec, Coolmax - čím vyšší obsah, tím nižšia hrejivosť - teplé počasie). Účinnosť je závislá od hrúbky vlákna.
- POLYAMID /nylon, silon/ - ľahký, pevný, veľká oderu vzdornosť (skupina tzv. aromatických polyamidov-kevlar). Minimálne prijíma vlhkosť. Použitie na namáhaných miestach oblečenia (ramená, kolená, vnútorná strana členkov ponožiek, atď.)
- POLYPROPYLEN – najľahšie vlákno využívané najmä v elastických zmesových materiáloch. Pevný, jemný, tvarová stabilita, výborne odvádza vodu od tela avšak nízka mechanická odolnosť
- POLYURETÁN – tvorí membránu v nepremokavých materiáloch. Veľkosť pórov umožňuje priechod pár od tela von, kde sa para kondenzuje a ostáva na povrchu (pri nižších teplotách a strednej fyzickej záťaži). Najznámejší Goretex, HyVent, Dermizax. Je tiež súčasťou Lycry, Elastanu, Spandexu (super pružná tkanina-priliehavé oblečenie a pomôcky)
Príklad - obchodný štítok:
Nylon-65%, Spandex-35%, tz. obsah spandexu obchodný názov pre super pružné vlákna s minimálne 85-percentným podielom polyuretánu, v kombinácii s odolným a konštrukčne nosným polyamidom označeným ako nylon znamená pružnú a mechanicky odolnú pleteninu.
Okrem zloženia je dôležitá technika spracovania, čo znamená dve zdanlivo identické tričká s rovnakým chemickým zložením môžu mať odlišné vlastnosti aj cenu.
V súvislosti so športovým oblečením bude pre úplnosť dobré spomenúť aj používané materiály živočíšneho pôvodu
- OVČIA VLNA /Merino/ - najmä do vlhkého a studeného počasia, pre pokožku je najprirodzenejším vláknom. Antiseptická (spotené tričko nezapácha). Výborne viaže pot a na rozdiel od rastlinných vlákien veľmi dobre hreje. Drahšia ako syntetické materiály, menšia elasticita a mechanická odolnosť, takže sa kombinuje so syntetickými materiálmi
- HODVÁB – jemný a hladký, prispôsobuje sa teplote (v chlade hreje, v teple chladí). Používa sa len v najluxusnejšom a najdrahšom športovom oblečení
Obchodné označovanie materiálov:
- Sinofit, Silver Protect, Aigon – antibakteriálne s vrstvou striebra. Spotené oblečenie nezapácha
- COOL – na veľkú fyzickú záťaž v teplom prostredí
- WARM – do chladného prostredia
- ThermoLight – duté vlákno (spravidla polyester), hrejivé oblečenie
- Nanomembrána/Faramugem – nalaminovaná microvrstva na povrchu tkaniny. Materiál je nepremokavý, prepúšťa len paru od tela. Vysoká mechanická odolnosť, stálosť pri extrémne vysokých aj nízkych teplotách. Odolnosť voči špine, ktorá sa ľahko sa odstraňuje. Najkvalitnejšia na svete
- Fleece /Microfleece – výborná tepelná izolácia, vetru vzdorný, rýchlo schne
- Stretch – vonkajšia hladká strana odolná proti vetru, vnútorná mäkká strana odvádza vlhkosť
- Softshell – viacvrstvový, proti vetru a vode
- Murevan – tkanina s kevlarovími vláknami, vysoká mechanická odolnosť
Dúfame, že tento naozaj stručný prierez oblasťou materiálov využívaných na výrobu športového oblečenia, vám aspoň čiastočne pomôže sa zorientovať vo výbere vhodného bežeckého oblečenia. Vlastný výber oblečenia z hľadiska pomeru ceny a kvality by mal závisieť najmä od toho, či behávate pravidelne, dlhšie vzdialenosti v každom počasí (napr. denne cca. 10km a viac), alebo len rekreačne v peknom počasí (dva alebo tri krát týždenne cca. 5km).